Kemal Kılıçdaroğlu: Adaların silahlanmasıyla ilgili tavrımız nettir, iktidara geldiğimizde bu meseleyi biz çözeriz

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, 86’ncı Selanik Memleketler arası Ticaret Fuarı kapsamında düzenlenen basın toplantısında gündeme ait değerlendirmelerde bulunarak AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Yunanistan’a yönelik açıklamalarına değinmişti.

Miçotakis, Erdoğan’ın seçimlerden evvel ‘milliyetçiliği odağına aldığını’ söyleyerek “Sayın Erdoğan’ın son açıklamaları kabul edilemez” diyen Miçotakis, Ankara’nın seçimlere giderken ‘gerginliği körüklediğini’ savundu. Miçotakis, Türkiye’yi zorbalıkla suçlayarak “Dayılık (zorbalık) yok” tabirini kullanmıştı.

“ADALARDA TEHDİT OLUŞTURAN TÜRKİYE’DİR”

“Erdoğan ile her vakit görüşmeye açığım” tabirlerini kullanan Miçotakis, “Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarının bilakis, adalarda tehdit oluşturan Türkiye’dir” diyerek devam etmişti.

Atina’nın Ankara ile bağlantı kanallarını açık tutacağını belirten Miçotakis, Prag’da düzenlenmesi planlanan ‘Avrupa Siyasi Topluluğu’ toplantısına işaret etti. Yunanistan Başbakanı, şöyle konuştu:

  • Erdoğan ile her vakit görüşmeye açığım ve bir görüşme fırsatımız olacağı için minnettarım. Önümüzdeki günlerde, Türkiye’nin muhtemelen davet edileceği Avrupa Siyasi Topluluğu’nun birinci toplantısı Prag’da yapılacak. Ankara’nın iştirakine pürüz olmayacağız.

KILIÇDAROĞLU: MİÇOTAKİS İLE ERDOĞAN’IN ORTAK BİR NOKTASI VAR…

Ankara-Atina çizgisinde karşılıklı suçlamalarla tansiyon artarken CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da toplumsal medya hesabı üzerinden konuy dair açıklamada bulundu.

Kılıçdaroğlu, toplumsal medya hesabında bugün yaptığı paylaşımda, Türkiye ile Yunanistan ortasında tırmanan tansiyonu kıymetlendirdi.

Kılıçdaroğlu, paylaşımında şunları kaydetti:

  • Bu Yunanistan sıkıntısı ve savaş tamtamları ile ilgili… Miçotakis ile Erdoğan’ın ortak bir noktası var; ikisinin de oyları düşüyor. Haliyle iki popülist, savaş kartına oynuyor. Baş bu! Adaların silahlanmasıyla ilgili halimiz nettir, iktidara geldiğimizde bu sıkıntıyı biz çözeriz.

NE OLMUŞTU?

Eylül ayı başında Samsun’da Teknofest’te konuşan Erdoğan, “Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya: Bir gece apansızın gelebiliriz” açıklamasında bulunmuştu.

Erdoğan daha sonra Yunanistan’a yönelik “Bir gece apansız gelebiliriz” kelamlarına dair yaptığı açıklamada, ” sözlerini kullanmıştı.

Türkiye, Yunanistan’ı Girit’te konuşlu Rus üretimi S-300 hava savunma sistemlerini kullanarak F-16 savaş uçaklarını ‘taciz’ etmekle suçluyor. Yunanistan, tezleri reddederken Türk uçaklarının bildirim yapmadıklarını ve hava alanını ihlal ettiği suçlamasını yöneltiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir