Körfez’den binlerce kamyon dip çamur

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığıyla birlikte hayata geçirdiği Türkiye’nin en büyük etraf projesi olan “İzmit Körfezi Doğu Baseni Taban Çamurunun Temizlenmesi, Susuzlaştırılması ve Bertaraf Hizmeti Projesi” kapsamında çalışmalar ağır bir halde devam ediyor.

Çalışmaların başladığı 2023 yılı mayıs ayından yılsonuna kadar toplamda 13 bin 500 kamyon(50 futbol alanı büyüklüğünde) taban çamuru İzmit Körfez’inden çıkarılarak taşıma süreci gerçekleştirildi. Proje tamamlandığında İzmit Körfezinin eski günlerine kavuşarak dev bir akvaryum haline gelmesi ve biyoçeşitliliğinin artması hedefleniyor.

Türkiye’nin en büyük etraf projesi olan ve İzmit Körfezi’ni devasa bir akvaryuma dönüştürmeyi amaçlayan proje, 2023 yılının mayıs ayında düzenlenen merasimle “dipten diriliş başlıyor’’ mottosuyla start almıştı. Etraf Muhafaza ve Denetim Dairesi Başkanlığınca yürütülen projede 2023 yılında 205 bin 404,88 metreküp yani 13 bin 500 kamyon taban çamuru çıkarılarak taşınması gerçekleştirildi. Bu ölçüdeki taban çamuru tıpkı vakitte 50 adet futbol alanı genişliğindeki bir alana eş kıymet. Türkiye’nin en büyük etraf projesini kamu kurum ve kuruluşlarından yetkililer, STK yönetici ve üyeleri, üniversitelerden öğretim üyeleri ve öğrencileri, birçok farklı kurumdan yetkili ve vatandaş olmak üzere yaklaşık 10 bin kişi ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

TOPLAM 8,5 MİLYON TON ÇAMUR

Proje kapsamında İzmit Körfezinden 8,5 milyon ton çamur çıkarılacak. Körfezin doğu baseninden borularla çıkarılan ve karaya pompalanan çamur, burada susuzlaştırma tesisine alınıyor. 5 yılda tamamlanması planlanan projede çalışmalar aralıksız devam ediyor.

İzmit Körfezi’nden çıkarılan çamurun tekrar kıymetlendirilmesi için çalışmalar da devam ediyor. Büyükşehir ile Kocaeli Üniversitesi iş birliğinde yürütülen çalışmalarda taban çamurunun inşaat dalında yapı gereci olarak kullanılabileceği ortaya çıktı. Akademisyenlerin yürüttüğü çalışma kapsamında İzmit Körfezi’nden çıkarılan taban çamuru laboratuvarda incelemeye tabi tutuldu. Öğütülüp kurutulan, akabinde elenen taban çamurunun gerekli proseslerden geçtikten sonra farklı dallarda tuğla, briket, fren balatası ve seramik imalinde kullanılabileceği ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir