KPSS önlisans sonuçları açıklandı! KPSS sonuçları ÖSYM sorgulama ekranı…

KPSS önlisans sonuçları, ÖSYM tarafından açıklandı. Sonuçları öğrenmek isteyen adaylar sonuc.osym.gov.tr sayfası üzerinden sorgulama yapabilecek. KPSS sonuçlarının açıklanmasının akabinde B Kümesi Takımlar için ÖSYM tarafından tercih kılavuzu hazırlanacak, takım sayıları ve şartları belirli olacak.

ÖSYM tarafından 09 Ekim 2022 tarihinde uygulanan 2022 KPSS Önlisans imtihanı sonuçları erişime açıldı. Adaylar TC kimlik no ve şifreleri ile ÖSYM ekranından KPSS önlisans sonuçlarına ulaşabilecek.

KPSS SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

KPSS SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Sonuçlar açıklandığı an ÖSYM’nin sonuç açıklama platformu olan https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden öğrenilebilir durumda olacak. İmtihan sonucunu öğrenebilmek için T.C. Kimlik Numaranız ile size özel belirlenen ÖSYM Aday Şifrenizi sisteme girmeniz kâfi olacaktır.

KPSS ÖNLİSANS KIYMETLENDİRİLMESİ NASIL YAPILIYOR?

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek’te, yanlışsız yanıt sayısından yanlış yanıt sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır. Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna nazaran bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her birinin tartısı 0,5 olacaktır. Bu yüklere nazaran, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak yüklü standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için rastgele bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın kelam konusu ASP’nin hesaplanmasına dahil edilen testlerin her birinden standart puanı olması gerekir. İmtihandan sonra ÖSYM Başkanlığı yahut yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular kıymetlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan bedelinin yine saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. İmtihandan sonra ÖSYM Başkanlığı tarafından karşılığının değişmesi gerektiği tespit edilen sorular olması durumunda, bu doğrultuda güncellenen karşılık anahtarı temel alınmak suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların ASP’leri kullanılarak, ön lisans seviyesi için KPSSP93 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylelikle her KPSS puan çeşidi için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Kümesi Takımlara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları temel alınarak yapılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir