‘Ödül gibi ceza’ya itiraz

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde sıhhat teknisyeni Murat Bacak‘ın köpeğe kürekle vurup öldürmesi ve Sefa Çakmak‘ın da hayvanı sürükleyerek götürmesine ilişkin imajlar, 24 Kasım’da toplumsal medyada paylaşıldı.

16 Kasım’da yaşandığı belirtilen olayın manzaraları, reaksiyonlara neden oldu. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında Murat Bacak ve Sefa Çakmak, ‘bir mesken hayvanı yahut evcil hayvanı taammüden öldürme’ cürmünden tutuklandı.

Bacak ve Çakmak hakkında 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İddianamede olayın nasıl yaşandığı anlatıldı. Ölen köpek için ‘can dostumuz’ vurgusu yapılan iddianamede, “Hayvan barınağında gerçekleştiği tespit edilen olaya ait 11 saniyelik manzarada personel olarak çalışan kuşkulu Murat Bacak’ın, elinde bulanan kürekle 3 sefer sert formda köpeğe vurduğu, tekrar birebir yerde çalışan başka kuşkulu Sefa Çakmak’ın, köpeği yakalama aparatıyla tuttuğu ve hayvanın kaçmasına mani olduğu, Murat Bacak’ın köpeğe 3 sefer kürekle vurduktan sonra, köpeğin hareketsiz halde yere yığıldığı, Sefa Çakmak’ın hareketsiz kalan köpeği sürükleyerek kenara gerçek çektiği imajlarda köpek tarafından yapılan bir hücum olmadığı tespit edilmiştir” denildi.

1 yıl 3’er ay mahpus cezası

Olayın akabinde tutuklanan ve 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nce yargılanan Murat Bacak ve Sefa Çakmak, 2 Ocak’ta görülen birinci duruşmada tahliye edildi. 20 Ocak günü görülen 2’nci duruşmada ise mahkeme heyeti, Bacak ile Çakmak’a 1’er yıl mahpus cezası verdi. Heyet, daha sonra bu cezayı ‘nitelikli hal’den 1 yıl 6 aya çıkarttı. Sanıkların pişmanlık duyması nedeniyle cezayı 1 yıl 3’er aya indiren heyet, kararın açıklanmasını ise geri bıraktı.

Savcılık, karara itiraz etti

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, verilen cezayı az bulup itirazda bulundu. Savcılığın itirazında, şöyle denildi:

”Konya 14.Asliye Ceza Mahkemesince 20.01.2023 tarihinde sanıklar M.B ve S.Ç hakkında karar verilmiş olup Cumhuriyet Başsavcılığımızca her iki sanık hakkında alt huduttan daha fazla uzaklaşılması (daha fazla ceza verilmesi) gerektiği ve haklarında verilen kararın açıklamasının geri bırakılmaması gerektiği münasebetleri ile karar aleyhine 23.01.2023 tarihinde itiraz yoluna başvurulmuştur. İtirazın kıymetlendirilmesi süreci devam etmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir