Manavgat’ta yapılmak istenilen mermer ocağına mahkeme ‘dur’ dedi

Antalya’da maden ocağı olmayan tek bölge olan Manavgat Beşkonak’ta kızılçam ormanlarının ortasına açılmak istenen maden ocağına karşı, iki çoban tarafından açılan davayı hukuk gayreti veren yöre halkı kazandı.

Antalya’nın Manavgat ilçesi Beşkonak’taki kızılçam ormanlarında Taş Kütüphanesi isimli Çinli ve yerli ortaklı bir firmanın açmak istediği ocak için bölgeye giren iş makineleri ağaçları kesmeye başlaması üzerine köy halkının direniş göstermiş, akabinde çalışmalar durdurulmuştu.

ÇED Raporu’na gerek görülmeyen ocak için açılacak alana yalnızca iş makinelerinin girebilmesi için en az 300 kızılçam ağacı kesileceği belirtilmesinin üzerine de ocağa karşı hukuk uğraşı de başlatıldı.

“DAVACILARIMIZ BURADA İKİ ADET ÇOBAN”

Alan değerli bir tabiat alanı olduğunu söyleyen dava avukatı Tuncay Koç şunları söyledi:

“Değerli bir alan. Bu bölgeye katiyen müsaade verilmemesi gerekiyordu zati. Uzman raporlarında da bilhassa alanın, flora-fauna zenginliğini ortaya koydu. Tıpkı vakitte alanda tarım ve hayvancılık yapılıyor. Su kaynakları mevcut. Müsaadeler verilirken, ÇED kararı gerekli değildir kararı verilirken, bunların hiçbirine bakılmamış.

Geniş bir alını etkileyecek bir alan Kırkkavak ve Düzağaç köyünü etkileyecek. Mahkeme öbür bir köyü de etkileyeceği için iptal kararını oy çokluğu ile verdi. Manavgat için hoş bir karar. Yöntem tarafından sıkıntı bir davaydı bizim için.

Klasik maden davasında çok öte. Kırıkkavak’ta ilan edilmişti 2018 yılında. Köylünün haberi olmamış. Muhtar köylüye bildirmemiş. Kırıkkavak için açtığımız dava ret oldu. Bunu Düzağaç köylüleri ismine açtık. İki çoban üzerinden açtık. Davacılarımız burada iki adet çoban.”

“ANTALYA’MIZIN TOROSLARI İÇİN EMSAL TEŞKİL EDECEK”

Dava sürecinde yöre halkıyla birlikte bedel ödediklerini söyleyen  Antalya Beşkonaklılar Birlik ve Beraberlik Derneği Lideri Hakan Halim Okudan ise şöyle konuştu:

“Türk adaletine inandık ve güvendik. Beşkonak Kırkkavak mermer ocağı iptal. Olmaz dediler, bu iş bitmiş dediler, gerisinde o var, bu var dediler. İhraç ederiz, tayin ederiz sizi dediler, Çok güçlüler dediler. Ne derlerse desinler biz hemşehrilerimizin isteği Her şeyin ve Herkesin üzerindedir dedik.

Bu karar Bölgemiz için emsal tüzel karar olmuştur. Beşkonak Köprülü Kanyon bölgesinde verilecek hiçbir projede ÇED gerekli değildir denilemeyeceğini de göstermiştir. Proje tanıtım evrakının saha gerçekleriyle uyumlu olmadığı mahkeme kararıyla tescillenmiş olup kamu faydası gözetilerek ÇED gerekli değildir kararı iptal edilmiştir.

Kamu misyonunu yürüten müsaadeye yetkili bireylerin böylesine yerüstü zenginliklerinin yok edilmesine taban hazırlayacak kararları alırken kamu ve Memleket faydası anlayışına davet ediyorum. Antalya’mızın Torosları için emsal teşkil edecek bu kararla Memleketimizin Sahipsiz olmadığını kamuoyuna duyurduk.  Mücadelemizi Antalya’ya taşıdık. Beşkonak kazandı, Antalya kazandı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir