Mehmet Büyükekşi: 25 milyar TL borç var

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, futbolun pandemi devrinde en fazla ziyan gören kesimlerden biri olduğunu belirtirken, kulüplerin toplam 25 milyar TL borcu olduğunu açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Mehmet Büyükekşi, Milletlerarası Futbol İktisat Forumu’nda açıklamalarda bulundu.

Futbolun pandemi devrinde en fazla ziyan gören kesimlerden biri olduğunu tabir eden Mehmet Büyükekşi, “Henüz 5 ay evvel vazifeye başladık. Federasyon olarak kulüplerin yaşadığı zahmetlere gelir kaynakları oluşturmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Misyona geldiğimizde acil tahlil bekleyen problemlerden biri naklen yayın ihalesiydi. Bu da futbolun en büyük gelir kaynağı. Bizden evvel yaklaşık 7 aydan beri yapılan çalışmalara Kulüpler Birliği ile mutabık kalınan sayının 2 milyar 50 milyon TL olduğunu öğrendik. Bu sayıda mutabık kalınmış. Vazifeye geldikten sonra ‘rakamı nasıl arttırırız’ dedik. 3 gün içerisinde çok daha yüksek sayıya sonuçlandırdık. Böylelikle iktisat ismine birinci adımımızı atmış olduk. Maksadımız futbolumuzun marka pahasını yükselterek hem naklen yayın hem de öteki gelirleri arttırmak. Bunun için de hazırladığımız yan projeleri hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

“25 MİLYAR TL BORÇ VAR”

Kulüplerin ekonomik olarak büyük kahır çektiğini söyleyen Mehmet Büyükekşi “25 milyar TL borç var. Önümüzdeki yıllarda faizleriyle hesapladığımızda 50 milyara dayanacağını varsayım ediyoruz. Kısa, orta ve uzun vadede projeler yaparak birlik ve beraberlik içinde çalışıp, tahlil üretmek zorundayız. Ekonomik olarak güçlü hale gelip, maddi külfet yaşanmaması gerçek iktisat modeli ile olabilir. Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor üzere kadroların gelirleri öteki Anadolu kulüplerinin gelirlerine nazaran daha düzgün durumda. Bilhassa Anadolu kulüpleri daha fazla sorun yaşıyor. Maçlara bakınca 2 bin, 3 bin şahısla maçlar oynanıyor. Anadolu kulüplerimizin naklen yayından beklediği hisse yüzde 70 ile 90 ortası yer tutuyor” sözlerini kullandı.

“KORSAN YAYIN ŞU ANDA EN BÜYÜK PROBLEM”

Mehmet Büyükekşi, korsan yayının kulüplerin gelirlerini sekteye uğrattığını lisana getirerek, “Korsan yayın şu anda kulüplerimizin gelirinin düşmesinde en büyük sorun. Bunu önlersek büyük adım atmış olacağız. Bize bildirilen korsan yayınları biz de tıpkı biçimde gönderiyoruz ve kayını kesiyorlar” dedi.

“KONSER PROGRAMLARIMIZ VAR”

Mehmet Büyükekşi, bayan futbolunda da yayın ihalesini sonuçlandıracaklarının altını çizerek, şunları söyledi:

“Kulüplerin gelirlerinden biri olan tribün gelirleri artması için daha fazla bayan ve çocuk taraftar için konser programlarımız var. Birincisini açılış maçında yaptık. Bilhassa bu çalışmayı tüm liglere yayarak eşitlik prensibini de hayat geçirmiş olacağız. Gelir kaynaklarını çeşitlendirmemiz gerekiyor. Birçok kulübün altyapısından yetiştirmiş olduğu oyuncularla gelir elde ettiklerini görüyoruz. Bizim kulüplerimiz için de en hakikat modelin bu olduğunu düşünüyoruz. Sponsorlar futbola yarar sağlıyor lakin kuracağımız güçlü altyapı ile yetişecek futbolcularımızın yurt dışına yüksek katma bedel ile satış yapılması ile hem kulüp hem ülke iktisadına büyük katkı sağlayacak.”

“TFF’DE HER ŞEY EL İLE YAPILIYOR, BU KABUL EDİLEMEZ”

TFF olarak liglerde dijitalleşmeye başladıkları tabir eden Büyükekşi, “Özellikle yeni pazarlama stratejisi ile Harika Lig markasının daha kaliteli hale getirerek futbolcu satışına çok ehemmiyet vermemiz gerekiyor. Güçlü marka kıymeti için çağın olmazsa olmazı dijitalleşme ve teknoloji şu anda dijitalleşme konusunda çok değerli adımlar attık. Temsilci raporlarını dijital hale getirdik. Futbolcu lisanslarının çıkarılmasını da dijitalleştiriyoruz. Türkiye’de E-devlet var fakat TFF’de her şey el ile yapılıyor, bu kabul edilemez” formunda konuştu.

“KULÜPLERİMİZE EŞİT UZAKLIKTA DURUYORUZ”

TFF 2’nci ve 3’üncü Lig’de yayıncı kuruluş ihalesini sonuçlandırdıklarını kaydeden Lider Büyükekşi, “Adaylarımızı açıkladıktan sonra birinci günden itibaren futbolda eksikliğini hissettiğimiz 4 bahsin altını çizdik. 1’incisi itimat konusunu gündeme getirdik. 2 adalet, 3 eşitlik ve 4 şeffaflık. Federasyon olarak vazifeye geldiğimiz birinci günden bu yana kulüplerimize eşit arada duruyoruz. Bunu da kararlılıkla sürdüreceğiz. En üst liginden en alt lige kadar bütün olarak marka kıymetimizi tabandan tavana arttırmamız gerekiyor. Bu amacımıza uygun olarak 2 ve 3’üncü Lig kulüplerimizin kalıcı gelir için naklen yayın ihalesini imzaladık. Bu liglerin canlı yayınlanmasıyla izlenebilirliği, tanınırlığı daha da artmış olacak. Sponsorların bu ekiplere ilgisi artacak. Kulüpler için yeni gelir kapısı açılacak. Bu futbolcuların vitrine çıkmasıyla kulüpler futbolcu satışından kıymetli gelirler elde etmiş olacak. Daha şeffaf daha inançlı maçlar daha fazla sponsor ile daha çok gelir demek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir