MESS üyesi 11 fabrikada grev kararı

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu MESS kapsamındaki 5 işletmeye bağlı 11 fabrikada yaklaşık 2 bin emekçiyi kapsayan küme toplu mukavelesinde muahede sağlanamaması üzerine 23 Ocak’ta uygulanmak üzere grev kararı alındı.

Elektromekanik Metal Patronları Sendikasının (EMİS) kendisini feshedip Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasına (MESS) katılmasının akabinde daha evvel EMİS kapsamında yer alan fabrikaları kapsayan TİS görüşmeleri son iki periyottur MESS’le yürütüldü.

Schneider Güç, Grid Solutions Güç, Schneider Elektrik, Hitachi ve Arıtaş Kriyojenik’te çalışan 2 bine yakın emekçiyi kapsayan ve ekim ayında başlayan toplu mukavele görüşmelerinde MESS 3 yıllık mukavele dayattı. Fiyat artırımında birinci 6 ay için yüzde 30 teklif eden MESS’in sonraki 6 aylar için teklifi enflasyon oranında oldu. MESS, toplumsal haklarda ise yıllık resmi enflasyon olan yüzde 80.21 oranında artış teklif etti. Personellerin talebi ise iş yerlerine nazaran yüzde 100 ila 130 ortasında oldu.

Evrensel’in haberine nazaran; yapılan görüşmelerde mutabakat sağlanamaması üzerine İstanbul, Kocaeli, Manisa ve Bandırma’da bulunan iş yerlerinde grev kararı alındı.

‘Grev yasağını tanımayacağız’

Birleşik Metal-İş tarafından yapılan açıklamada, “İşçiler şiddetli bir fakirleşme içinde. Yoksulluk hududunun altında bir fiyatla, adeta açlık hududunda yaşamaya başladık. Çalışanların bu fiyatlarla yaşaması, taban gereksinimlerini karşılaması mümkün değildir. Öte yandan, personeller fakirleşirken, işverenler kârlarına kâr katmaya devam ediyor. Bu yarattığımızın bir kısmını istiyoruz. İstediğimiz hakkımızdır ve bu hakkımızı kesinlikle alacağız” dendi.

Ücret artırımlarında resmi enflasyonun bir parametre olmaktan çıktığını tabir eden Birleşik Metal-İş, 23 Ocak’ta greve çıkılacağını duyurdu. Grevin yasaklanma muhtemelliğine da dikkat çeken Birleşik Metal-İş, “23 Ocak’taki grevimiz yasaklanırsa, bizler anayasal hakkımızı kullanacak ve grev yasağını tanımayacağız, bunu şimdiden ilan ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir