Ölüm aylığı alabilmek için yapılan anlaşmalı boşanmalar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tespit edildi

Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir Vilayet Müdürü Yavuz Kurt, hayatını kaybeden anne yahut babasının maaşını alabilmek için ‘anlaşmalı boşanma’ yolu ile haksız yarar elde edildiğini belirterek, “2021’de 385 çiftin mutabakatlı boşandığını, 2022’nin eylül ayı sonu prestijiyle de 118 çiftin mutabakatlı boşandığını denetmenlerimizce tespit ettik” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir Vilayet Müdürü Yavuz Kurt, eşinden boşandığı halde birebir konutta fiilen birlikte yaşayıp, hayatını kaybeden anne ya da babası üzerinden aylık yahut gelir alan bireyler olduğunu belirtti. Bu usulle haksız çıkar elde edildiğini vurgulayan Kurt, “SGK olarak aile kurumunun toplumsal yapısının korunabilmesi ve sigortalıların vefatı halinde geride kalan kız çocuklarının ekonomik durumlarını telafi edebilmeleri maksadıyla, kendilerine mevt aylığı yahut geliri bağlıyoruz. Bunun bağlanabilmesi için kız çocuğunun evli olmaması, evli ise boşanmış olması ya da eşinin vefatı nedeniyle bekar kalması gerekiyor. Günümüzde birtakım bireyler, bu haktan faydalanabilmek için eşinden boşanıp, tıpkı meskende yaşamaya devam ediyor. Buna ‘anlaşmalı boşanma’ diyoruz. Çok suistimal edilen bir durum” diye konuştu.

“İhbarları değerlendiriyoruz”

Kurt, şu sözleri kullandı:

“Özellikle CİMER, ALO 170 Çalışma Hayatı Bağlantı Merkezi yahut SGK ünitelerine gelen ihbarları kıymetlendiriyoruz. Denetmenlerimizin muhtarlıklarla ve bireylerin civarında yaşayanlarla yaptığı görüşmelerle; boşandığını söylenen bireylerin faturaları ve adreslerini denetim etmek üzere soruşturma metotlarımız mevcut. Çok ağır yaptırımları var. Tespiti halinde yapılan aylık ödemelerini durduruyoruz. Sonrasında ise son 10 yıl içinde ödenmiş olan bu fiyatları, faiziyle tahsil edebilmek maksadıyla ilgililer hakkında icra faaliyeti başlatıyoruz.

“2021’de 385 çiftin mutabakatlı boşandığını, 2022’nin eylül ayı sonu prestijiyle de 118 çiftin mutabakatlı boşandığını denetmenlerimizce tespit ettik.

“Anlaşmalı boşanmadan uzak durun”

Halkı bu yolla haksız kar elde eden bireyleri ihbar etmeye çağıran Kurt, son olarak şunları söyledi: “Vatandaşlarımız, babası ya da annesi vefat ettikten sonra vefat aylığı ya da geliri alan kız çocuklarını boşandığı eşiyle birebir çatı altında yaşamaya devam ettiği için ihbar ediyor. Bu hakikat. Öncelikle kişinin özel hayatı nedeniyle kiminle yaşadığı SGK’yı ilgilendirmiyor. Doğal olarak boşandığı eşiyle tıpkı çatı altında yaşamıyorsa; rastgele bir bireyle hayatını sürdürüyorsa bu SGK’nın kontrolü altında değildir. Mutabakatlı boşanma konusunda pahalandırılacak bir bahis da değil. Gereksiz müracaat yapmamaya itina gösterelim. Burada kıymetli olan mevt geliri elde edebilmek emeliyle eşten boşanıp, birebir çatı altında yaşayarak, mutabakatlı boşanma bireyleri kapsamasıdır. Bu, bir haksız kardır. Telafisi güç ve imkansız mağduriyetler doğmaması için vatandaşlarımızı mutabakatlı boşanmadan uzak durmaya davet ediyorum.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir