Uganda’da Ebola’dan ölenlerin arasında 8 öğrenci var

Doğu Afrika ülkesi Uganda’da okullarda da yayılan Ebola salgını nedeniyle 8 öğrencinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Uganda Eğitimden Sorumlu Devlet Bakanı Joyce Kaducu, 23 öğrencide Ebola virüsüne rastlandığını, bunlardan 8’inin hayatını kaybettiğini, 5’inin sıhhatine kavuştuğunu söyledi.

Virüse yakalanan çocukların yetişkinlerden daha fazla vefat riski taşıdığını vurgulayan Kaducu, öğrencileri korumak için daha fazla dikkate muhtaçlık olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığının son paylaştığı datalara nazaran, ülkede teyit edilmiş hadise sayısı 136, meyyit sayısı ise 53. Bakanlığın takip ettiği temaslı sayısı ise yaklaşık 365.

Ülkede salgının yayılmasını önlemek için okulların 3. devrinin 25 Kasım’da sonlandırılması kararı alınmıştı. Uganda’da okulların üçüncü periyodu, olağan kaidelerde aralık ayının ikinci haftası kapanıyor.

Ebola virüsü, Uganda’da bu yıl birinci olarak 19 Eylül’de 24 yaşındaki bir bireyde tespit edilmişti.

– Ebola virüsü

Uganda’da Ebola, 2000’li yılların başında yüzlerce kişinin, son olarak da 2012’de 17 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Bir tıp kanamalı ateşe yol açan Ebola, birinci kere 1976’da Sudan’ın Nzara ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin (KDC) Yambuku kentlerinde eş vakitli salgınlarla ortaya çıkmıştı.

KDC’deki salgın, Ebola Irmağı yakınında bir köyde başladığı için hastalığa bu ırmağın ismi verilmişti.

Ebola, Aralık 2013’te Batı Afrika’da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone’de 2014-2017’de görülen salgında 30 bin şahsa virüs bulaşmış, hastaların 11 binden fazlası hayatını kaybetmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir