Uzmanlar uyardı: Vitamin terapileri faydadan çok zarar getiriyor

Doktorlar, son vakitlerin gözdesi IV vitamini terapisinin tehlikeli olabileceği konusunda uyardı.

Rihanna, Miley Cyrus ve Chrissy Teigen üzere ünlülerin, IV vitamini terapisi gördükleri fotoğrafları toplumsal medyada yayınlamaları popülerleşmesinde bir artışa neden olurken birtakım kliniklerde fiyatı 43 bin TL’ye kadar ulaşabiliyor.

Ancak Macaristan’daki Semmelweis Üniversitesi’nden Dr. Takács István’a nazaran, bağışıklığı güçlendirdiği, zindelik sağladığı ve hatta akşamdan kalmalığı güzelleştirdiği tez edilen IV vitamini damlaları sıhhati daha da kötüleştirebilir.

Daily Mail’in haberine nazaran, uzman, çok dozda rastgele bir vitaminin potansiyel olarak kemikleri zayıflatabileceği ve acı veren böbrek taşlarına neden olabileceği konusunda uyardı.

Chrissy Teigen…

HASTALAR TEDAVİLERİNİ KENDİLERİ SEÇİYOR

Dr. István ayrıyeten IV infüzyonların uzun vadeli Covid-19’u hafifletebileceği argümanlarını da reddetti ve hastaları, durumlarının düzeldiğini göremeyecekleri konusunda uyardı.

Üniversitede dahiliye ve onkoloji yöneticisi olan Dr. István, “Kanıtlanmamış terapiler ve bu tıp damardan vitamin damlaları, altın çağını yaşıyor.”

“Bu, kısmen, sıkışmış sıhhat sistemlerinin ve hastaların sıhhatlerini kendi kendilerine yönetmelerinin bir sonucudur.”

“Uzun vadeli Covid-19’dan muzdarip beşerler, daha yeterli performans ve daha süratli güzelleşme görmeyi bekleyen sportmenler yahut daha enerjik yahut formda hissetmek isteyen herkes bu klinikleri sistemli olarak ziyaret ediyor. Çok azı ilgili risklerin farkında” dedi.

Rihanna’nın yaptığı vitamin terapisi paylaşımı…

YÜKSEK DOZDA ALMAK TEHLİKELİ

Görme, kemik sıhhati ve bağışıklık işlevini desteklediği bilinen A, D ve E vitaminleri çoklukla damlalarda bulunur.

Ancak Dr. István, bedenin bu vitaminleri parçalamasının uzun vakit aldığını ve bu nedenle çok büyük ölçülerde verildiğinde “gerçekten zararlı” olabileceğini söyledi.

Örneğin, bir sefere mahsus yüksek dozda D vitamini almak, kemik yoğunluğu kaybını tetikleyebilirken aşırı dozda A vitamini de bulanık görme, mide bulantısı, baş ağrısı ve yorgunluğu tetikleyebilir. Dr. István, C vitamini üzere suda çözünen vitaminlerin de yüksek dozlarda böbrek problemlerine neden olabileceği konusunda uyardı.

Uzmanlar, bu tip terapiler yerine; meyve, zerzevat ve et üzere bütün besinlerden güçlü bir diyetin sıhhate en büyük faydası sağlayabileceğini belirtiyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir