MEB, okul kantinlerinin kira artışını yüzde 25’e sabitledi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okul kantinlerindeki kira artışını, 2022-2023 eğitim öğretim yılı boyunca yüzde 25 artışla sabitleme kararı aldıklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı açıklamada, vilayetlerde çok kapsamlı değerlendirmeler gerçekleştirdiklerini belirterek, Kocaeli’de de bugün yapılacak değerlendirmelerin akabinde muştular vereceklerini kaydetti. Son 2 haftadır, okulların bünyesinde bulunan kantinlerin kira ve eserlerdeki fiyat artışlarına ait şikayetler almaya başladıklarını aktaran Bakan Özer, şöyle konuştu:

“Kapsamlı bir halde tüm Türkiye’deki kantinlerimizin kira artışlarını incelemeye başladık ve en son Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Lideri Bendevi Palandöken ile kapsamlı bir formda kıymetlendirme yaptık.

Bugün Maliye Bakanımızla da bir görüşme gerçekleştirdik. Ve öğrencilerimiz, öğretmenlerimizin, okul yöneticilerimizin, okula gelen velilerimizin, okulların içerisindeki kantinlerden sağlıklı ve makul fiyatla faydalanabilmeleri için 2022-2023 eğitim öğretim yılı boyunca kantinlerdeki kira artışını yüzde 25 artışla sabitleme kararı aldık.”

“Amacımız öğrencilerimizi sağlıklı eserlerle buluşturmak”

Bugün gerekli yazışmaları da tamamlayarak okul kantinlerindeki kira artışını sabitleyeceklerini belirten Özer, hedeflerinin gençlerin, çocukların çok sağlıklı ve makul bir fiyatla bu hizmetten faydalanabilmeleri olduğunu kaydetti.

Bu kira indirimini sağladıktan sonra kantin eserlerindeki indirimin de okul yöneticileri tarafından takip edileceğini kaydeden Özer, “Çünkü maksadımız kantin işletmecilerini mağdur etmeden ancak en kıymetlisi o hizmetten yararlanan öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin makul ve sağlıklı eserlerle buluşmalarını sağlamak” dedi.

Vali Seddar Yavuz, Bakan Özer’e ziyaretin anısında vazo ikram etti.

Daha sonra basına kapalı devam eden ziyarette, Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, AK Parti Kocaeli milletvekilleri Cemil Yaman, İlyas Şeker ve Mehmet Akif Yılmaz, AK Parti Kocaeli Vilayet Lideri Mehmet Ellibeş ve MHP Vilayet Lideri Yunus Emre Kurt da yer aldı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir