Polis ‘yanlış’ ikizi yakaladı: Hüseyin’i getirin, Hasan’ı alın

Diyarbakır’da aranan Hüseyin Kocakaya‘nın yerine kanser hastası olan tek yumurta ikizi Hasan Kocakaya tutuklandı. Ailesi, “Polis, ‘Hüseyin’i getirin, Hasan’ı alın dedi” savında bulundu.

Gazeteduvar’dan Serkan Alan’ın haberine nazaran Diyarbakır’da yaşayan Hüseyin Kocakaya, “Terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla polis tarafından aranıyordu. Polis, Hüseyin Kocakaya yerine kanser tedavisi devam eden ikizi Hasan Kocakaya’yı gözaltına aldı.

Üzerinde Hasan Kocakaya kimliği olmasına ve karakoldaki parmak izi tespitinde de ‘Hasan Kocakaya’ olduğu tespit edilmesine karşın polis, Hüseyin Kocakaya olduğu gerekçesiyle Hasan Kocakaya’yı savcılığa sevk etti. Mahkeme de Hasan Kocakaya’yı ‘Hüseyin Kocakaya’ olduğu gerekçesiyle tutuklayarak Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne sevk etti.

Yaşanan ikiz kardeş karışıklığı kanser tedavisi gören Hasan Kocakaya’nın ilaçlarının cezaevine götürülmesinde de devam etti. Ailenin, “Hasan’ın ilaçlarını getirdik” kelamlarına karşılık cezaevi idaresi, “Burada Hasan Kocakaya yok, Hüseyin Kocakaya var” karşılığını verdi. Aile bunun üzerine savcıyla görüşüp, ‘Hasan Kocakaya ismine düzenlenmiş sıhhat raporunu’ sundu. Savcının talimatıyla ilaçlar, Hüseyin Kocakaya olarak tutuklu bulunan Hasan Kocakaya’ya ulaştırıldı.

“Yanlış insanı yakaladınız”

Hasan Kocakaya’nın kolon kanseri tedavisi gördüğünü, kız arkadaşıyla yolda yürürken polisler tarafından durdurulduğunu ve ‘Hüseyin’ olduğu gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklandığını belirten ikizlerin ağabeyi Salih Kocakaya şunları anlattı:

“Kardeşim Hasan kolon kanseri tedavisi görüyor. Kız arkadaşıyla yolda yürürken polis ‘Hüseyin’ diye durduruyor. Alıp karakola götürüyorlar. Yanındaki kız arkadaşına, ‘Bu Hasan mı Hüseyin mi?’ diye soruyorlar. Kızcağız da Hasan’a bir şey olacak diye korkuyor ve ‘Hüseyin’ diyor. Bu tabire dayanarak kardeşim Hasan’ı ‘Hüseyin’ diyerek gözaltına aldılar ve tutukladılar. Karakolda ‘Bu Hüseyin’ savında bulundular. ‘Bu Hasan’dır, Hüseyin ayrıdır’ dedik. Polisler, ‘Bu Hüseyin değilse getirin o vakit Hüseyin’i’ dedi. Biz de iki üç gündür Hüseyin’i bulamadığımızı, ulaşamadığımızı söyledik. ‘Hüseyin’i getirin Hasan’ı alın’ dediler. Biz de Hüseyin’e ulaşamadığımız için elimiz kolumuz bağlı kaldık. Bu bizim işimiz de değil. Hukuk çerçevesinde bir hata işlemişse cürmünü çekmeli lakin siz yanlış insanı yakaladınız. Tutuklanan kardeşim Hasan fakat Hüseyin diyerek tutukladılar.”

“Hasan’ın kanser ilaçlarını Hüseyin olarak kabul ettiler”   

Yanlış kardeşinin tutuklandığını belirterek cezaevine giden Salih Kocakaya, burada ‘Hasan Kocakaya’ ismine para yatırmak istedi. ‘Burada Hasan yok, Hüseyin var’ karşılığını alan ağabey Salih Kocakaya parayı Hüseyin ismine yatırdı. Ağabey Kocakaya, “yanlış tutuklanan” kardeşi Hasan Kocakaya’nın kanser tedavisi için kullandığı ilaçları cezaevine teslim etme kademesinde yaşadıklarını ise şu biçimde anlattı:

“İlaçlarını cuma günü cezaevine götürdük. ‘Hasta olan Hasan kardeşimin ilaçları bunlar’ dedim. ‘Cezaevinde Hasan yok’ dediler. ‘İlaçları vermem gerekiyor, kronik hastalığı var’ dedim. İlaçları almadılar. Cezaevi savcısına çıktım, durumu izah ettim. ‘Kardeşimi ezkaza içeriye aldılar, ilaçlarını vermemiz gerekiyor’ dedim. ‘Tamam arkadaşlar yardımcı olsun’ dedi. Elimizdeki Hasan ismine düzenlenmiş sıhhat raporuna baktılar ancak tutuklu bulunan ‘Hüseyin’ ismine ilacı içeriye aldılar. Benim kardeşim Hasan 7-8 yıldır bu raporla ilaçlarını alıyor. Olağan kaidelerde Hüseyin’in sıhhat sorunu yok. Hasan’ın kanser ilaçlarını Hüseyin olarak kabul ettiler. Bizim anlamadığımız şey şu. Bir yandan da polis hâlâ ‘Hüseyin Kocakaya’yı arıyor. Madem tutukladınız, neden arıyorsunuz? Şaşırmış durumdayız. Ben içeride Hasan’ın olduğunu biliyorum. Hasan da durumu komik karşılıyor. Zavallı içeride ne desin? Polisin elindeki ‘Hüseyin’i aradıkları fotoğrafla tutuklanan Hasan yüzde 81 benziyormuş. Benzemeleri olağan zira bunlar tek yumurta ikizi. Biz Hüseyin’den haber alamıyoruz. Kabahat işlemiş mi işlememiş mi bilmiyoruz. Vahim bir durum. Ne yapacağımızı bilmiyoruz.”

“Parmak izine karşın tutuklamaya sevk ettiler”  

Kocakaya ailesinin avukatı Ferhat Kılıç, yaşanan ikiz kardeş karışıklığını izah etmelerine karşın sonuç alamadıklarını belirterek, emniyetteki parmak izi sürecine dair şunları söyledi:

“Karakola Hüseyin diye Hasan getiriliyor. Burada parmak izi alınıyor. İki kardeşin de parmak izi sistemde mevcut. Ekranda ‘Hasan Karakaya’ yazıyor ancak buna karşın ‘Hüseyin Karakaya’sın diyerekten tutuklamaya sevk ediyorlar. Savcıyla yaptığım görüşmede parmak izi incelemesinde karakola getirilen kişinin ‘Hasan Karakaya’ çıktığını teyit ettiler. Buna karşın ısrarla tutuklanan kişinin Hüseyin Karakaya olduğunu söylüyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir